Čo je to za problém s tým našim Gerlachom?!

Autor: Miroslav Dobiaš | 16.9.2013 o 12:05 | (upravené 16.9.2013 o 14:04) Karma článku: 11,35 | Prečítané:  1761x

Všade inde vo svete si môžete voľne vyjsť na ľubovoľný kopec, ktorý sa vám zapáči, a len v prípade, že sa naň necítite, vezmete si sebou vodcu. Ale Slovensko musí byť zase iné.

Situácia okolo Gerlachovského štítu je už dlhodobo akousi anomáliou súčasného trendu - bezpečnejšieho sprístupnenia ale hlavne voľného pohybu v horskom teréne.

Takže zatiaľ čo ste už trebárs sami bez problémov stáli na najvyšších vrcholoch Alpských krajín alebo máte dokonca zlezené aj omnoho ťažšie a radi by ste aj na ten Slovenský, tu si vodcu musíte jednoducho zaplatiť či sa vám to páči alebo nie! Bez neho sa hore totiž nesmie! Výstup je povolený len v jeho sprievode! Vítajte v Tatrách.

Atraktívnosť Gerlachu sa tu využíva na naplnenie peňaženiek malej skupiny ľudí.
Nechcem tu znevažovať prácu horských vodcov, ale nie každý sa potrebuje a chce nechať ťahať ako ovečka.
Tiež nechcem hádzať všetkých do jedného vreca, ale poniektorí to máte v hlavách trošku domotané. Privlastňujete si čo vám nepatrí, schovávajúc sa za argumenty ako, že je to ťažký terén, zlá orientácia za hmly. A na Grossglockner či Matterhorn nie je?! 
A čo tak sa prestať vyhovárať a natiahnuť konečne oceľové fixy (tým bezpečne sprístupniť vrchol) ako je to v iných krajinách úplne bežné. Úsek na Mont Blanc medzi Tete Rousse a Gouter alebo Triglav by boli bez fixov asi tiež ťažké.
Ale to by potom páni vodcovia prichádzali o kšeft. Však áno?
Tak sa rozhodli ísť opačným smerom a aj tých pár reťazí čo tam boli odpílili.
Bravo!
Čo na tom, že inde vo svete to chodí úplne inak.
A pre príklad nemusíme chodiť ani ďaleko.
Na poľskej strane tatier nájdeme už vyše 100 rokov reťazami sprístupnený exponovaný hrebeň Orla Perč. Je ich tam požehnane a sranda, že nikomu nevadia.
Svojou dĺžkou a expozíciou je to najťažšia značená cesta v celých Tatrách. V starom Jamesáku (horolezecký časopis) sa dá dočítať, že je to vraj dokonca ešte ťažšie ako výstup na samotný Gerlach. Poviem vám bol som tam, a nie je tam ťažší úsek než ten, čo je u nás na Ostrom Roháči. Je to akurát dlhšie a o to pre turistov lákavejšie. 
Ľudia majú radi ferraty * . Vyhľadávajú ich. V iných krajinách (Rakúsko, Taliansko, Slovinsko...) sú ich kilometre. Zatiaľ čo u nás mnohí ani nevedia čo to vlastne je.

Reinhold Messner sa k via ferratám vyjadril: „videl som toľko šťastných ľudí, že jednoducho nemôžem byť proti".

A tak si myslím, že hádam by stálo za zváženie ísť trendom ostatných rozvinutých krajín a sprístupniť ľuďom náš najvyšší vrhol aj za cenu strpenia pár rebríkov a oceľových fixov. Ale hlavne prestať hlúpo zakazovať a tým profitovať na obyčajných ľuďoch. Odmontovať rebríky a strašiť ich aké je to ťažké. Je to hanba!

A nemuselo by sa potom ani stať, aby človek ktorý sa roky venoval horolezectvu v Tatrách (v tomto prípade môj otec) musel čeliť pri turistike s kamarátmi, hulákaniu zo strany nejakého prepnutého vodcu.

 

*via ferrata alebo klettersteig - je cesta v náročnom horskom teréne, ktorá je vybavená istiacimi fixnými lanami, železnými stúpačkami prípadne ďalšími umelými pomôckami, ktorých cieľom je zvýšenie bezpečnosti prechádzajúcich osôb a sprístupnenie ťažšieho terénu návštevníkom, ktorí nemajú skúsenosti s náročnými horolezeckými výstupmi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Váhostav dostal pokutu za schránkové firmy, majiteľom je Široký

Úrad pre verejné obstarávanie udelil stavebnej firme Váhostav pokutu za neprehľadnú vlastnícku štruktúru, Široký je skutočným vlastníkom podniku.

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien.

SVET

Čo sa stalo s poľskou armádou? Nad skúsenosťami prevláda lojalita

PiS sleduje vlastné politické ciele aj v armáde.


Už ste čítali?